W jaki sposób ułożyć płyty ażurowe ?

W jaki sposób ułożyć płyty ażurowe ?

Płyty ażurowe stosuje się jako podjazdy do garaży a także umocnienia skarp czy rowów melioracyjnych. Z łatwością można z ich pomocą tworzyć przed domem tzw. zielone parkingi. Zaletą takich płyt jest szybkość ich układania oraz fakt, że bez zbędnych narzędzi można to zrobić samemu. Przed układaniem nawierzchni grunt trzeba wyrównać. Następnie należy nanieść kilkucentymetrową warstwę piasku, która zapewni lepszy kontakt z podłożem.

Warstwa ta jest niezwykle istotna, gdyż pod płytami nie może być szczelin powodujących ruch płyt na wskutek ich eksploatacji i użytkowania. Możemy także wykorzystać do tego piasek z domieszką cementu, który zapewni solidniejszą podbudowę pod nasz podjazd. Na tak przygotowaną warstwę układamy płyty ażurowe.

Boki płyt zabezpieczamy ziemią natomiast otwory w ażurach zasypujemy. Możemy do tego użyć ziemi i posiać tam trawę lub dekoracyjnego kruszywa w zależności od tego jaki efekt chcemy osiągnąć. Wypełnienie otworów zwiększa przyczepność samych płyt do podłoża a brak wykonania tej czynności grozi uszkodzeniem nowej nawierzchni. Płyty dobrze się prezentują a dobrze wykonana podbudowa zapewnia solidność i stabilne podłoże na lata. Tego typu nawierzchnia pełni różne funkcje dlatego płyty oprócz standardowej szarek kolorystyki występują także w kolorach czerwonym oraz grafitowym.